За даними наукових досліджень та фактично отриманими результатами у промисловості буряк, що надходить на переробку, містить в залежності від погодних умов велику кількість домішок (невідмитої землі, вільного та зв’язаного бадилля, бур’янів, каміння). Кількість бою та уламків буряків на тракті подачі та в мийному комплексі становить близько 5-6% до маси буряків, тривалість знаходження коренеплодів у воді – в середньому від 20 до 40 хвилин, втрати цукру у транспортерно-мийній воді – близько 1% до маси сахарози. у заготовленій сировині.
>>>Читати повністю.
Фірма виконує проектування, виготовлення, постачання, монтаж, пусконалагоджувальні роботи та введення в експлуатацію технологічного обладнання дифузійних відділень; технічний, теплотехнічний, технологічний аудит обладнання та схем дифузійних відділень; діагностику технічного стану дифузійних апаратів усіх типів (КДА, ЕКА, ПДС, DDS, DC) з розрахунками ступеня зношування, видачею рекомендацій щодо підготовки апаратів до роботи.
У зв’язку з реконструкцією цукрових заводів із збільшенням продуктивності розроблено документацію та освоєно випуск обладнання станції дефекосатураційного очищення дифузійного соку на продуктивність заводу 6-10 тисяч переробки буряків на добу.
Фахівцями компанії «ТМА» розроблено та впроваджено у виробництво вакуум-апарати з механічними циркуляторами марки ВАЦМ, які не поступаються визнаному кращому світовому аналогу – вакуум-апаратам DSSE, а за деякими питомими показниками навіть перевершують їх. Високоефективний циркулятор із частотно-регульованим приводом, мінімальний обсяг початкового набору, оптимальні значення питомої площі поверхні теплообміну та циркуляційного відношення, ергономічна конфігурація корпусу апарату забезпечили йому найвищі споживчі якості, підтверджені відгуками підприємств-споживачів.
Фірма спеціалізується на інженерно-технологічному супроводі впроваджуваних комплексів станцій фільтрації: основне фільтрування та знецукровування осаду в один щабель соку I сатурації, знецукровування осаду соку I сатурації, фільтрування сиропу з клерівкою на камерних та мембранних прес-фільтрах різних фірм-виробників. Ці розробки реалізовані на ВАТ “Цукровий завод ім. Цюрупи”, ВАТ “Салюс”, ВАТ “Носівський цукровий завод”, ВАТ “Буїнський цукровий завод”.
>>>Читати повністю.
Для нормальної роботи відділення сокоочищення та станцій фільтрування соків велике значення має якість вапняного молока та сатураційного газу. На вітчизняних цукрових заводах практично всі відділення були створені в 60-х роках, вони не відповідають сучасним вимогам до якості обпаленого вапна, економних витрат палива на випал, забезпечення захисту навколишнього середовища. Правильний підбір та компонування обладнання, автоматизація процесу – невід’ємні складові успіху та досягнення високих результатів виробництва.
Наша фірма в останні роки займається питаннями будівництва та налагодження на цукрових заводах жомосушильних комплексів з установкою. пресів жому глибокого віджиму, грануляційних відділень, складів зберігання жому, поверненням у виробництво жомопресової води. Ми виконуємо роботи як по окремих відділеннях, так і беремо весь комплекс робіт (Буїнський цукровий завод, ВАТ «Валуйкіцукор», Ольховатський цукровий завод, ВАТ «Цукровий завод «Жердевський», ВАТ «Ніка», ТОВ “Райз-цукор” (Лохвицький цукровий) завод).